ВИДЕО | Мицкоски: Немаме мнозинство поради политичката некултура во Македонија

1 min read

Во своето вечерашно гостување во емисијата „Клик плус“ на телевизија 21, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски зборуваше за случувањата во Собранието и за тоа кој го има мнозинството.

– ВМРО-ДПМНЕ во моментот има најголем број на пратеници, најголем број градоначалници, најголем број на советници. Нема мнозинство во Собранието поради политичката некултура и поради други работи на кои јавноста беше сведок на тој 11. ноември. Но, тоа е друга тема, рече Мицкоски.

Исто така, Мицкоски потенцираше дека неговата партија ќе работи да има предвремени избори следната година и дека очекува победа на истите.

– Во 2022 година очекувам предвремени парламентарни избори, и ќе работиме да има предвремени парламентарни избори, а потоа очекувам со големо мнозинство ВМРО-ДПМНЕ да ја формира новата влада, стабилна влада која ќе може да се справи со предизвиците кои оваа влада не може да ги реши, вели Мицкоски.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

На 112 години почина најстариот Французин: Преживеал две светски војни, но не и коронавирусот

Следно

И Хорват си замина од Металург

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian