Каква група на смртта: Италија, Англија и Германија ќе играат меѓу себе во Лигата на нации

1 min read

На денешната ждрепка во Нион беа извлечени групите за третото издание од Лигата на нации на кое ќе учествува и Македонија, но вистински спектакл ќе биде во најсилната А дивизија каде дури три поранешни светски шампиони ќе играат меѓу себе.

Ждрепката сакаше групата А3 да биде вистинска група на смртта бидејќи во неа се наоѓаат Италија, Германија, Англија и Унгарија. Италија и Англија играа и во финалето на Евро 2020 на кое на крајот победи Италија по подобро изведување на пенали.

Селекцијата на Хрватска пак се најде во групата А1 заедно со Франција, Данска и Австрија.
Во лигата Б, Србија ќе игра против Шведска, Норвешка и Словенија, додека Црна Гора се наоѓа во група со Финска, Романија и БиХ.

Натпреварите ќе се ограат во јуни и семптември идната година. Полуфиналните натпревари ќе се играат на 14 и 15 јуни 2023 година, додека финалето во Дизијата А е закажано за 18 јуни 2023 година.

Лига А
Група1: Франција, Данска, Хрватска, Австрија
Група2: Шпанија, Португалија, Швајцарија, Чешка
Група3: Италија, Германија, Англија, Унгарија
Група4: Белгија, Холандија, Полска, Велс

Лига Б
Група1: Украина, Шкотска, Република Ирска, Ерменија
Група2: Исланд, Русија, Израел, Албанија
Група3: БиХ, Финска, Романија, Црна Гора
Група4: Шведска, Норвешка, Србија, Словенија

Лига Ц
Група1: Турција, Луксембург, Литванија, Ф. Острови
Група2: Северна Ирска, Грција, Косово, Кипар/Естонија
Група3: Словачка, Белорусија, Азербејџан, Казахстан/Молдавија
Група4: Бугарија, МАКЕДОНИЈА, Грузија, Гибралтар

Лига Д
Група1: Лихтенштајн, Казахстан/Молдавија, Андора, Летонија
Група2: Малта, Кипар/Естонија, Сан Марино.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Мицкоски по средбата со Ахмети: Во преговорите со Бугарија да не се коленичи и да се покаже карактер

Следно

Крис Нот обвинет од две жени: Ѕвездата на „Сексот и градот“ се соочува со обвиненија за сексуални напади

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian