ФОТО СТОРИЈА | Празнична магија во домот и дворот на семејство Вржалковски: Во украсувањето на природната елка уживаме сите, а најрадосни се децата!

2 mins read

Кога имате преубав дом и двор, кога згора на тоа сте креативни, и уште кога имате мерак за украсување – а пред вас е најмагичната сезона во годината – тогаш лесно е да се претпостави што сè може да создадете без да поседувате самовилско стапче.

Во случајов, самовилски стапчиња се самите раце на Гордана Вржалковска.

Украсувањето на елката секоја година се случува на денот на нивната слава, Св.Ѓоргија, 9ти декември, а во овој свечен ритуал ужива целото семејство, особено дечињата.

фото – приватна архива
фото – приватна архива
Гордана љубезно ни ги отвори вратите на својот дом и двор во Битола. И магијата започна веднаш. Атмосферата обзема. Топла, пријатна, блескава, со многу стил и вкус.

Дали има некоја посебна традиција и значење китењето на елката во вашиот двор?

– Покрај украсувањето на домот за новогодишните и божиќните празници, редовно ја украсуваме и елката во нашиот двор. Самата елка е украс во дворот, без разлика дали е лето или зима. Кога има снег – најубава е, без разлика дали е накитена или не. Украсувањето се менува од година во година како што расте самата елка.

Кој е вашиот омилен лампион или украс и ве врзува некоја приказна за него?

– Со оглед на тоа што се работи за елка која е природна и е доста голема, украсувањето со лампионите и украсите ги менувам. Сите украси и лампиони ги одбирам заедно со моите ќеркички, па сите ми се посебни! Оваа година елката е накитена со златно- црвени сијалички…

Целиот текст и фотографиите проследете ги ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Потврдени првите пет случаи на омикрон во Црна Гора

Следно

Уште два лека за Ковид добија зелено светло од ЕМА

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian