Цената на гасот порасна за речиси 10 проценти

1 min read

Цената на природниот гас во Европа порасна за речиси 10 проценти за време на денешното тргување, надминувајќи 1.700 долари за 1.000 кубни метри, јави Бгнес.

Вакво зголемување се регистрира за првпат од почетокот на октомври, откако Гаспром не успеа да резервира капацитет за гасоводот Јамал-Европа, според податоците на лондонската берза ICE.

Цената на јануарските фјучерси на центарот TTF во Холандија во 18:05 часот се искачи на 1.705 долари за 1.000 кубни метри или 145,985 евра за мегават час.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Човек пронајден мртов откако беше пријавен за исчезнат

Следно

Во Грција освен со ПЦР ќе може да се влезе и со рапид тест, привремената мерка важи за сите над пет години

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian