Цената на гасот е предизборен подарок за Вучиќ од Русија

5 mins read

„Цените на гасот во Европа вртоглаво пораснаа. Властите во Москва вешто го користат за да ги зачуваат своите геополитички интереси – во Србија, Белорусија, па дури и во Турција“, пишува германскиот весник „Ханделсблат“.

Текстот на економскиот весник „Ханделсблат“ го опишува неодамнешното заминување на српскиот претседател Александар Вучиќ во Сочи, каде што неговиот руски колега Владимир Путин му рекол дека знае дека Србија ќе се соочи со избори во април и дека го цени она што Вучиќ досега го направил за односите со Москва. . Путин вети и поволна цена за гасот, пренесува ДВ.

Фото: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY/POOL

„Путин не лажеше“, пишува Ханделсблат . „Преговараната цена на гасот од 270 долари за илјада кубни метри – која ќе важи најмалку половина година – не само што може Србија безбедно да ја помине зиматља , туку може да се протолкува како предизборен подарок за Вучиќ.

Во Белград предизвика воодушевување . И тоа не е ни чудно, бидејќи Гаспром понуди продолжување на договорот по цена од 790 долари

Проценката на Вучиќ е дека зделката и заштедила на Србија околу една милијарда евра, наведува весникот.

Анкара се надева на слична цена

„Русија знае да го искористи своето богатство со гас, особено во време кога цените на тој енергенс на берзата во Европа со месеци се над илјада евра за илјада кубни метри. Добавувачите најавија поскапување најдоцна од нова година за дваесет проценти“, пишува Ханделсблат.

Весникот наведува дека Србија не е изолиран случај, и другите пријатели на Путин уживаат попусти.
Најголемиот попуст му беше даден на диктаторот Александар Лукашенко“. Белорусија следната година треба да плати само 128,5 долари за илјада кубни метри гас. Тоа е најниската цена во цела Европа“.

Александар Лукашенско, Владимир Путин
Александар Лукашенко и Владимир Путин во Москва / Фото: EPA-EFE/SHAMIL ZHUMATOV / Архива на Слободен Печат

Се наведува дека Молдавија за време на прорускиот претседател платила 148 долари, а сега, за време на прозападниот, три пати повеќе. Турција досега платила околу 300 долари, но договорот истекува на крајот на годината, па, како што се наведува во текстот, Анкара се надева на слична цена што ја добил и Белград. Турција има добри карти во преговорите.

„Турција може да посегне по повеќе извори на гас: земјата плаќа дванаесет милијарди долари годишно на извозниците преку гасоводи до Русија, Азербејџан и Иран и добавувачите на течен гас како Катар, Нигерија, Алжир и САД. „Речиси една третина од потребите на земјата се покриваат со испорака на течен гас“, пишува весникот од Дизелдорф.

„Покрај тоа, Турција е важен центар во мрежата на Гаспром. „Газпром“ сега ја снабдува не само Турција, туку и јужна Европа преку гасоводот „Турски тек“, кој се проценува дека чини околу седум милијарди евра и има капацитет од 31,5 милијарди кубни метри. Така, на пример, испораките на Гаспром за Србија и неодамна за Унгарија ја заобиколуваат Украина“, се додава во анализата.

Се вели дека Анкара тежи помалку од 300 долари за илјада кубни метри, а експертите веруваат дека има доволно преговарачка моќ да го стори тоа.

Турција, „важен, но комплициран партнер“

Според руските и турските медиуми, преговорите се отежнати поради фактот што некои од турските директни увозници имаат долг од 2,5 милијарди долари кон Гаспром. Пред потпишувањето на новиот договор, Гаспром бара гаранции од турската државна компанија за гас Ботас за овие долгови. Нејасно е дали според сегашните турски закони може да се дадат такви гаранции“, пишува „Ханделсблат“.

Во него се додава дека Турција е „важен, но комплициран партнер“ за Русија и укажува на фронтови во геополитичките конфликти. На пример, во Украина, Сирија и Либија, двете земји се залагаат за различни интереси.

„Од друга страна, Ердоган и Путин се слични во отфрлањето на западниот начин на живот и секогаш наоѓале начини да склучуваат договори за сојузништво

Последно што се слуша е изјавата на турскиот министер за енергетика дека договорот за гасот е начелно склучен, дека се чекаат повеќе детали. „Ханделсблат“ заклучува:

„За Русија, поволниот договор за гас со Турција дава политички дивиденди, бидејќи покажува дека пријателството со Москва се исплати“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Сега е појасно зошто Агуеро мораше да се пензионира

Следно

ФОТО | Првата ќерка на манекенскиот пар Црнокрак наполни 23 години: Среќен роденден Моника!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian