Бајден воодушевен од новиот антивирусен лек на „Фајзер”

1 min read

Американскиот претседател, Џо Бајден, денеска изјави дека е воодушевен од податоците објавени од компанијата „Фајзер” за нејзиониот антивирусен лек против Ковид-19, и дека администрацијата нарачала доволни количества таблетки за лечење на 10 милиони Американци.

-Вакцинацијата и примањето на дополнителна доза се најважните инструменти за да се спасат животите на луѓето, изјави претседателот.

„Но, ако ова лекарство се регистрира и добие одобрение и во моментот кога тие таблетки ќе станат широкодостапни, тоа ќе стане значаен чекор напред во нашиот пат за излез од пандемијата”, додаде тој.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Крис Нот обвинет од две жени: Ѕвездата на „Сексот и градот“ се соочува со обвиненија за сексуални напади

Следно

Ковачевски за „Слободен печат“: Оптимист сум за квалитетна програма на новата влада

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian