ВИДЕО| Британија сака сигурен Балкан: Првиот говор на Стјуарт Пич по пристигнувањето во БиХ

3 mins read

Британскиот премиер го назначи Сер Стјуарт Пич за специјален пратеник за Западен Балкан, наведувајќи дека регионот се соочува со безбедносна закана.

Британската влада сака безбеден Западен Балкан со силни, демократски институции и силно владеење на правото, рече британскиот специјален пратеник за Западен Балкан Стјуарт Пич во својот прв говор по пристигнувањето во Сараево во услови на тензии и стравувања дека политичките тензии би можеле да предизвикаат нови конфликти.

Пич рече дека британскиот премиер Борис Џонсон побарал од него да заземе позиција да ги поддржи напорите на Велика Британија во целиот регион.

Тој потсети дека долго време работи во јавната служба, на последното работно место бил висок офицер во НАТО, а пред тоа бил на важни функции во британската армија, меѓу кои и командант на Генералштабот на вооружените сили на Обединетото Кралство.

„На оваа позиција ќе го комбинирам личното искуство со најдобрите искуства од британската дипломатија, безбедноста и трговските односи за да ги поддржам политичките решенија и промоцијата на евроатлантските интеграции“, рече Пич.

Мирот во БиХ е загрозен


Членот на Државното претседателство на Босна и Херцеговина Милорад Додик најави дека ентитетот на Босна и Херцеговина, Република Српска, ќе се повлече од уставниот поредок на Босна и Херцеговина, односно дека овој ентитет во многу случаи ќе презема надлежности од државата, како што е судството. , наплата на индиректни даноци и армијата

Ова предизвика силни реакции кај многу западни земји, стравувајќи дека може да го поткопа тешко постигнатиот Дејтонски мировен договор со кој заврши војната во Босна и Херцеговина во 1995 година.

Стјуарт Пич и Милорад Додик во Сараево/ Фото EPA-EFE/FEHIM DEMIR

 

Процесот, кој Додик го нарекува „враќање на овластувањата што Босна и Херцеговина претходно ги зеде од РС“, беше поддржан со мнозинство гласови во петокот од Националното собрание на РС, во кое мнозинството има Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) на Додик.

Владата на РС доби шест месеци да подготви закони за замена на државните закони во ентитетот.

Додик, кој исто така се состана со Пич во вторникот, изјави дека Босна и Херцеговина нема никакви потези кои би упатувале на нов конфликт

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Стеф Кари е најдобар „тројкаш“ на сите времиња во НБА лигата

Следно

ФОТО | Таткото на Бекам се ожени по вторпат на 73 години, фудбалерот му беше кум на венчавката

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian