Познато која е фирмата која е казнета со 88.000 евра за фрлање отпад

1 min read

Градежната фирма „Бауер“ е казнета од Град Скопје со 88.000 евра поради фрлање шут на јавна површина. Како што велат од Инспекторатот за животна средина на Град Скопје, за САКАМДАКАЖАМ.МК , фирмата „Бауер“ фрлала ѓубре врз цевката од пречистителната станица која треба да се гради.

„Фирмата Бауер е подизведувач во градежните работи за изградба на пречистителна станица.Нивни камион е фатен како истура ѓубре врз цевката, а врз неа не смее да има ништо“, велат од Инспекторатот.

Казната е според новиот закон за животна средина, со кој казните за загадувачите беа зголемени за 20 пати.

„Мора да има системски решенија и секој мора да ги почитува законите кои ќе се спроведуваат неселективно. Град Скопје нема да толерира ниту едно физичко или правно лице кое ја загадува околината и со тоа влијае на загадување на воздухот, почвата и водите, и свесно го загрозува здравјето и животот на скопјани, а секое прекршување ќе биде соодветно санкционирано“, велат од Град Скопје. 

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Били Ајлиш: Гледав порно кога имав 11 години, ми го уништи мозокот

Следно

Фон дер Лајен: Омикрон може да стане доминантен во Европа до средината на јануари

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian