Поранешниот авганистански претседател: Ги повикав талибанците во Кабул да го прекинат хаосот

1 min read

Поранешниот авганистански претседател Хамид Карзаи ги разбуди страстите не само во самиот Авганистан, туку и во дијаспората, за време на интервјуто за АП кога изјави дека талибанците не го окупирале Кабул воено, туку биле повикани од негова страна.

„По тајното и ненадејно заминување на Ашраф Гани, ги повикав талибанците во градот да ги заштитат населението и земјата“, рече Карзаи.

На ова одговорија и талибанците, велејќи дека тоа што го зборува Карзаи е чиста лажна гласина и нема никаква врска со тоа.

Многумина велат дека Карзаи се обидува повторно да стане претседател на Авганистан, иако на таа функција помина два мандати и двапати талибанците се обиделе да го убијат.

„Изгуби затоа што не можеше да го натера населението од долината Панџир, северните провинции и Персијците да застанат покрај него“, велат од дијаспората за Карзаи.

Интересно, од друга страна, некои талибанци тврдеа дека тој ги повикал нив уште во 2014 година кога ги загуби изборите и кога Ашраф Баба стана градоначалник на Кабул.

„Кој е Карзаи да ги повика талибанците? Талибанците не му дозволија да ја напушти земјата. Талибанците го прекршија Катарскиот договор и ги нападнаа големите градови и насилно го окупираа Кабул”, вели авганистански мигрант.

ВИДЕО: Поранешниот претседател на Авганистан ги нарече талибанците „свои браќа“

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Уапсен крадец, украдените предмети вратени кај сопственикот

Следно

СЗО предупредува, Македонија уште не тестира омикрон

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian