Ова што се случува во Данска ја чека цела Европа, лоши вести за Омикрон допрва доаѓаат

2 mins read

Светот сè уште се наоѓа во конфузија на информации околу омикронскиот вид на коронавирус. Обединетото Кралство ја забележа првиот смртен случај на пациент заразен со омикрон во понеделникот. Случаите во Данска се зголемија, што доведе до рекорден дневен број на заразени со коронавирус. Експертите исто така велат дека веќе се откриваат нови варијанти на омикрон, кои би можеле да бидат уште позаразни од постоечкиот вид.

Британскиот премиер Борис Џонсон вчера потврди дека едно лице починало како последица на заразување со сојот омикрон коронавирус. Бројот на новозаразени во Британија го надмина летниот врв, но сепак е под рекордните бројки од јануари. Министерот за здравство Саџид Џавид изјави во парламентот дека омикрон ќе стане доминантна варијанта во следните 48 часа. До крајот на неделата омикрон ќе стане доминантен и во Данска.

Фото: Профимедиа

Велика Британија и Данска се разликуваат од другите земји по тоа што вршат софистицирани анализи на генетското секвенционирање, што им овозможило да го детектираат омикронот пред другите земји.

Експертите очекуваат омикрон да го претставува најголемиот дел од случаите во Данска до средината на неделава

Непосредно пред Божиќ, според Грегоријанскиот календар, омикрон ќе претставува најголем дел од сите случаи во Норвешка, според норвешката влада, која објави пакет мерки за забавување на ширењето на инфекцијата. И Данска и Норвешка очекуваат бројот на новозаразени далеку да ги надмине претходните врвови.

Фото: Профимедиа

 

Во Норвешка, епидемиолозите предупредија дека доколку не се преземат мерки, може да имаат од 90.000 до 300.000 заразени дневно. Фроде Форланд, норвешки епидемиолог, изјави за Фајненшл тајмс дека очекуваат околу 500 приеми во болница дневно, речиси двојно повеќе отколку во претходниот бран. Тој очекува експоненцијален раст.

Ситуацијата е многу сериозна, потребни се итни мерки, пишуваат европските медиуми Ноќта од вторник кон среда, Норвешка влегува во четиринеделна забрана: алкохолот ќе биде забранет во таа земја четири недели, а владата ја вклучи армијата за да помогне во организирањето масовни вакцини.

 
Норвежаните нема да пијат за Божиќ или Нова Година, кафулињата, рестораните, пабовите се затворени четири недели…

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Германските научници открија: Како коронавирусот ги уништува белите дробови

Следно

Претседателот Пендаровски пристигна во официјална посета на Косово

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian