ООУ „Страшо Пинџур“ во Ѓорче Петров доби катче за сите ученици, со акцент на децата од ромската популација

1 min read

 

ООУ „Страшо Пинџур“ во општина Ѓорче Петров, во кое 20 отсто од учениците се од ромска популација доби грант од Фондацијата „Чекор по чекор“ за проектот „Редовно на часови“-акција за вклучување на Ромите во основното образование.

Со средства од проектот беше опремена една просторија – катче за сите ученици од училиштето со акцент на децата од ромската популација, а денеска во посета на училиштето беше првиот човек на општината, Александар Стојкоски. 

-Секогаш е корисна дружбата со најмладите. Ја искористив можноста да поразговарам со учениците во училниците, но и со децата што ја користат просторијата. Истата ќе биде наменета за активности и состаноци на ученичкиот парламент и психолошки работилници за унапредување на менталното здравје на учениците што е одлична идеја. Активно продолжуваме во насока на еднакво образование и инклузија за сите деца, рече Стојкоски.

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

ФОТО | Таткото на Бекам се ожени по вторпат на 73 години, фудбалерот му беше кум на венчавката

Следно

Казна од 88 илјади евра за нелегално фрлање отпад во Скопје 15.12.2021

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian