Неверојатно: Инстаграм се извини што блокираше корисник

1 min read

Социјалната мрежа Инстаграм се извини што еден месец неправилно го блокирала профилот на својот корисник со ознаката „metaverse“. Случајот предизвика бурни реакции по преименувањето на Фејсбук во Мета.

На 2 ноември профилот на австралиската претприемачка Теа-Меј Бауман беше блокиран. Жената добила дојава дека е „блокирана затоа што се преправала дека е некој друг“, објави за прв пат „Њујорк Тајмс. Ова се случи веднаш откако матичната компанија на Инстаграм – Фејсбук го смени името во Мета.

Случајот беше „откриен“ дури по објавувањето на „Њујорк Тајмс“. Сепак, Инстаграм одби да каже дали проблемот е поврзан со ребрендирањето, забележува Би-Би-Си.

Г-ѓа Бауман го создаде својот профил на Инстаграм во 2012 година. Таа го користеше профилот @metaverse во нејзината креативна работа и бизнис – Metaverse Makeovers. Нејзините производи вклучуваат апликации како што е Metaverse Nails, која му овозможува на корисникот да украсува со виртуелна шминка.

Одлуката да се блокира нејзината сметка сериозно влијаело на Бауман. Нејзината сметка е поврзана со една деценија напорна работа. Жената рече дека се чувствувала ограбена.

Во исто време, Инстаграм соопшти дека сметката е погрешно блокирана поради „имитирање“. Компанијата кратко се извини: „Жал ни е што се случи оваа грешка“.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

ФОТО ГАЛЕРИЈА | „Мажи на годината“ за 2021 ги собра сите успешни мажи на едно место

Следно

Били Ајлиш: Гледав порно кога имав 11 години, ми го уништи мозокот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian