Кијану Ривс конечно откри која е вистинската тажна приказна зад мемето „Тажен Кијану“!

3 mins read

Конечно знаеме која е приказната зад мемето „Тажен Кијану“! Кијану Ривс се осврна на тој момент кој е фатен на фотографија и ја раскажа приказната, која и не е толку депресивна како што можеби замислуваа фановите.

Фотографијата на која 57-годишниот Ривс беше фатен како седи на клупа, со сендвич во неговата спуштена рака, изгледајќи длабоко замислен, инстантно стана вирално популарна на социјалните мрежи, станувајќи едно од најпрепознаваните мемиња на познати личности.

„Јас само јадам сендвич! Човеку, јадам сендвич. Мислев. Имав некои работи што се случуваа. Бев гладен“, објасни 57-годишниот актер за фотографијата за време на гостувањето во „The Late Show“ со Стивен Колберт.

Актерот од „Speed“ додаде дека „нема поим“ зошто неговите фотографии често се прават мемиња, но сликата „Тажeн Кијану“ дури и се прикраде во еден од неговите проекти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by James (@asta_liebe666)

Ривс сега е автор, пишувајќи ја научно-фантастичната серија стрипови „BRZRKR“ со Мет Кинд, а изгледот на главниот лик се заснова токму на изгледот на актерот роден во Либан.

„Не знаев дека ќе го направи тоа, но тоа е она што го направи, па мислам дека тоа е некако мета. Уметникот некако – мислам – го зеде тоа меме и што и да е таа фотографија – стави ја во стрип. Така е животот во уметноста“, раскажа Кијану.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nerd Informants (@nerdinformants)

Иако победникот на „People’s Choice Awards“ навистина не разбира зошто интернетот сака да го прави меме, се чини дека тој отворено го прифаќа тоа – па тоа се претвори во пародија песна, „Meme on Me“, пресврт на иконската песна на Бил Витерс од 1972 година, „Lean on Me“, која актерот ја изведе за време на неговото гостување.

Тој опуштен став не се однесува само на шегите на интернет, туку и на акробациите кои ги изведува во неговите улоги. За „Matrix Resurrections“, Ривс ја повторува својата улога на Нео од легендарната филмска трилогија „Матрикс“ од 1999 до 2003 година. Во четвртиот дел, кој ќе се појави во кината ширум светот следната недела, ѕвездата од „Џон Вик“ отиде до нови височини за да сам ги изведе своите акробации, скокајќи од зграда висока 46 ката.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Overgyx (@overgyx)

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Италијанската Серија А од јануари ќе продолжи без еден клуб!?

Следно

Доктор одговори на 4 клучни прашања за короната: Дали ќе се вакцинираме секоја година?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian