ФОТОГАЛЕРИЈА | Зошто македонските специјалитети ги нема меѓу 100-те највкусни јадења во светот? Сараевскиот ќебап и српската плескавица си го најдоа местото

1 min read

Најпопуларната веб-страница посветена на светската кујна „Taste Atlas“ објави листа на 100 најдобри традиционални јадења, ресторани и кујни за 2021 година.

Секој што ја пробал нашата кујна ја фали на голам уста и повторно сака да ја вкуси, а македонските традиционални јадења се познати низ целиот свет и некои од нив важат за уникатни специјалитети.

Некои земји од Балканот и пошироко се најдоа на таа листа, но ние не заземавме ниту едно место.

И додека некои наши соседи со своите традиционални јадења се појавија на листата, нашите специјалитети изостанаа од списокот на највусни јадења во светот.

Мексиканската Cochinita pibil е прогласена за најдобро традиционално јадење со просечна оценка од 4,69. На второ место е бразилската Picanha (4,67), на третото место полскиот Pierogi Ruskie (4,66). Тајландскиот Massaman Curry е на четвртото место, додека италијанскиот Trofie al pesto е на петтото место.

Фото: Tasteatlas
Фото: Teastatlas

За најдобар месен производ во светот е прогласен
Jamon Iberico de Belota, а за најдобар колбас португалскиот Alheira. Италијанската Stracciatella е оценета како најдобро сирење во светот, а романската Fataesca Negra за најдобрата винска сорта во светот.

Хрватска освои пет места, а Босна и Херцеговина едно место, поточно високото десетто место со сараевските ќебапи. Србија се најде на 52-то место на листата со плескавиците.

Фото: Teastatlas

Листата од 100 највкусни јадења во светот можете да ја погледнете ТУКА.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Документарец за Енвер Малиќи-многу куќи се направени за сиромашни кои дури и не знаат кој ги изградил

Следно

Арсовска веќе не е почесен конзул на Унгарија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian