ВИДЕО: Пронајдени најстарите статуи од Буда во Кина

2 mins read

Археолозите во Кина открија пар минијатурни бронзени статуи на Буда, кои, според археолозите, се најстарите пронајдени досега. Тие се стари 2200 години.

Две бронзени статуи на Буда и голем број археолошки предмети се ископани од антички гробници кои датираат од династијата Источна Хан (25-220) во северозападната кинеска провинција Шанкси, објави во петокот Академијата за археологија Шанкси, пренесува Дејли Меил.

Будизмот е една од најголемите религии во светот и нејзините следбеници веруваат дека медитацијата, духовната и физичката работа и доброто однесување се начини да се постигне просветлување.

Едната статуа, позната како Шакјамуни, го прикажува Буда како стои на платформа облечен во долга наметка, а другата е за Петте Татагата.

Овие фигурини се направени во стилот Гандара, кој е стил на будистичката визуелна уметност што се развил во денешен северозападен Пакистан и источен Авганистан помеѓу првиот и седмиот век п.н.е.

Статуите на Буда ги открија археолози кои работат во северозападната провинција Шанкси, лоцирана во централна Кина, каде што се наоѓаат светски познатите скулптури од теракота во природна големина, откриени во 1970-тите.

За време на ископувањата што траеја од јуни 2020 година до ноември 2021 година, откриени се 3.648 антички гробници, изградени од периодот на завојуваните држави (475 п.н.е. – 221 п.н.е.) до династијата Кинг (1644-1911 п.н.е.).

Утврдено е дека повеќето закопани во гробниците припаѓаат на членови на кралското семејство, високи функционери и великодостојници, а се е запишано во историските книги.

Откопани повеќе од 16.000 културни реликвии, вклучително и две статуи на Буда

Фигурината на Шакјамуни е висока четири инчи, а миленичето на Татагата, шест инчи – и двете се направени од легура на бакар, калај и олово.

Според археолошката академија Шанкси, која ги спровела ископувањата, постоело верување дека врежаните фигури се олицетворение на религиозни верувања и дека се појавиле само во периодот на шеснаесетте кралства.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Британски механичар крева модна револуција: „Сакам да ја славам машката фигура“

Следно

(ФОТО) „И жените прдат“: Инфлуенсерот Бомбакис со нова порака, но овој пат некоја дама го држи картонот!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian