Рускот амбасадор во Србија: Состојбата на Балканот е загрижувачка

2 mins read

Рускиот амбасадор во Србија, Александар Боцан-Харченко денеска предупреди дека, покрај на Косово, ситуацијата и на Западен Балкан изгледа лошо поради настаните во Босна и Херцеговина, што предизвикува поголема загриженост во Москва од кога било во последните 25 години, пишува Танјуг.

– Освен на Косово, ситуацијата на Балканот сега изгледа лошо и предизвикува поголема загриженост во Русија поради ситуацијата во БиХ и таквите тензии, тензии, отфрлање на сите договори и принципи на соработка, кои никогаш не сме ги забележале ако погледнеме наназад од 1996 година – рече Боцан-Карченко.Тој ја оцени онлајн средбата на која, меѓу другото, соработката со Србија ја оцени како повеќе од задоволителна, иако, како што нагласи, сè уште не е тоа што сака Москва.

Амбасадорот на предавањето „Руско-српско стратешко партнерство и состојбите на Балканот“ предупреди, пред се, на целосно нелегитимното наметнување на високиот претставник Кристијан Шмит.

Боцан-Харченко потсети дека Шмит не ужива поддршка од три партии во БиХ, како и дека нема консензус ниту внатре во БиХ. Според него, „топката е во раце на ЕУ“.

Русија нема намера да и се меша на ЕУ на Балканот

Рускиот амбасадор во Белград изјави дека никој не може да докаже дека Москва сака да и наштети на ЕУ, или дека би сакала да ги спречи активностите на ЕУ на Балканот, во Србија или регионот.

Тој потсети дека, од друга страна, меѓу западните партнери има тврдења дека Русија е штетна и дека е закана на европскиот пат на земјите од Западен Балкан.

– И сега, без разлика на актуелните односи меѓу ЕУ и Русија, сметаме дека иднината на соработката на СБ постои ако ја оставиме политизацијата на страна, ако се фокусираме на економијата, економијата и проектите кои одговараат и ги исполнуваат интересите и барањата. на Србија, Русија и ЕУ – рече Боцан-Карченко.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Арсенал му ја одзеде капитенската лента на Обамејанг

Следно

Д-р Стојанов: Ако ги имате овие симптоми по прележан ковид, јавете се кај кардиолог

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian