ПСЖ ќе може вода да му носи, Њукасл смее да има спонзори од Саудиска Арабија

1 min read

Англиската Премиер лига ја укина забраната на клубовите да потпишуваат спонзорски договори со компании кои се поврзани со нивните сопственици. Овој потег на Премиер лигата ќе му овозможи на најбогатиот спортски клуб на светот, Њукасл да потпишува спонзорски договори со компании од Саудиска Арабија.

Премиер лигата денеска потврди дека ја укина привремената забрана која ја воведе пред два месеци по продажбата на Њукасл на Саудискиот инвестициски фонд (ПИФ) кој е под директна контрола на принцот Мохамед бин Салман и располага со фонд од дури 800 милијарди долари.

Сепак, секој спонзорски договор со компанија која е поврзана со сопственикот на клубот, ќе биде под контрола и под ревизија за да се обезбеди договорите да имаат „фер пазарна вредност“ и да не бидат средство за нарушување на приходите со кои би се овозможило поголемо трошење на трансфери.

Според Премиер лигата, таквите договори ќе бидат под контрола и ревизија на специјално тело.
Привремената забрана беше воведена токму поради Њукасл за кого челниците на Премиер лигата сметаа дека новите сопственици во желбата „преку ноќ“ да го направат тимот конкурентен за трофеите, би потпишале нереално високи договори со државни саудиски компании.

Моменто Њукасл се наоѓа на дното на табелата во Премиер лигата, но за очекување е во зимскиот преоден рок да потроши најмалку 250 милиони евра за засилувања.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Димитров: Брисел има проблем со проширувањето, тоа нема да се реши денеска

Следно

ФОТО+ВИДЕО | Синчето на Илон Маск го „украде“ вниманието на настанот на магазинот „Тајм“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian