ЕУ го поздрави напредокот на Србија во пристапните преговори

3 mins read

Министрите во Советот за општи работи на ЕУ (ГАК) денеска во Брисел постигнаа консензус и усвоија заклучоци за земјите во процесот на пристапување во ЕУ, што се оценува како важен сигнал за проширувањето како приоритет на ЕУ, јави Танјуг.

Во своите заклучоци за Србија, Советот го поздрави „големиот напредок“ постигнат од страна на земјата во пристапните преговори, но нагласува дека понатамошниот напредок во владеењето на правото, како и во процесот на нормализирање на односите Белград-Приштина е „ одлучувачки“ за севкупната пристапна брзина во преговорите на Србија со ЕУ.

Во своите годишни заклучоци, ГАК наведува дека интеграцијата во ЕУ продолжува да биде стратешка цел на Владата во Белград и ги повикува српските власти „цврсто да се заложат за промовирање на вредностите на ЕУ“ како и „позитивната комуникација“ за ЕУ ​​како главен политички и економски партнер.

„Советот го забележува напредокот што Србија го постигна во одредени области од владеењето на правото, но и севкупниот ограничен напредок и одложувањата во други области. „Советот на ЕУ ја охрабрува Србија да продолжи да покажува политичка волја со цел дополнително да ги забрза реформите и да даде конкретни резултати во фундаменталните области“, се вели во текстот на заклучоците.

Српскиот напредок

Српските власти посветуваат посебно внимание на ефикасноста и реформите на судскиот систем, борбата против корупцијата и организираниот криминал и „ограничениот напредок“ во областа на слободата на изразување, се вели во соопштението.

ГАК ја поздравува посветеноста на Србија активно да работи на унапредување на регионалната соработка и зајакнување на добрососедските односи.

Кога станува збор за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Советот на ЕУ ја повикува Србија да се вклучи во „добрата волја и духот на компромисот“ за постигнување сеопфатен правно обврзувачки договор и повикува на имплементација на сите договори постигнати досега во дијалогот .

„Двете страни треба да избегнуваат активности кои ја поткопуваат стабилноста, како и реторика што не придонесува за дијалог“, се вели во соопштението на Советот на ЕУ.

Во своите заклучоци, Советот на ЕУ позитивно го оценува континуираниот напредок во развојот на пазарната економија во Србија, како и економските мерки што ги презема државата за ублажување на последиците од пандемијата на ковид-19.

Минатата година не беа усвоени заклучоците на Советот на ЕУ за земјите од пристапниот процес поради неможноста земјите-членки да се договорат за условите поставени од Бугарија кога станува збор за текстот поврзан со Северна Македонија, односно условите за отворање пристапните преговори со Скопје.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Данска прв полуфиналист на ракометниот Мундијал

Следно

ФОТО | Медени колачиња, вкус на новогодишната радост во вашиот дом

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian