Брнабиќ: Отворањето на кластерот е признание за Србија, за зелената преродба 10 милијарди евра

1 min read

Отворањето на кластерот четири во преговорите за членство со Европската унија е големо признание за Србија, изјави во Брисел премиерката на Србија Ана Брнабиќ и посочи дека за економската, енергетската и целта за заштита на животната средина ќе бидат потребни околу десет милијарди евра за Србија да се усогласи со трансформирањето во ЕУ во наредните децении.

Ана Брнабиќ тоа го изјави на прашање на агенцијата Бета за тоа колку финансиски средства се неопходни за „зелената трансформација” на економијата и зачувување на животната средина, откако денеска на меѓувладината конференција ЕУ-Србија беше отворен кластерот четири Зелена агенда и одржлива поврзаност кој опфаќа четири поглавја – Транспортна политика, Енергетика, Транс-европски мрежи и Животна средина и климатски промени.

Српската премиерка посочи дека со новата методологија за проширување на ЕУ сега се премина на политичко управување со процесот и нагласи дека српските власти имаат средства да продолжат со реформите, особено во областа на владеењето на правото, како и заштитата на животната средина и енергетска транзиција.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Врањеш го скрати списокот за ЕП, Словенците без Бомбач против Македонија

Следно

„Sk8er boi“ оди на големото платно! Аврил Лавињ подготвува филм за легендарната песна на генерацијата

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian