Баербок го предупреди Лавров: Ќе се соочите со огромни последици ако ја нападнете Украина

2 mins read

Новата министерка за надворешни работи на Германија, Аналена Баербок денеска изјави дека Русија ќе се соочи со „огромни последици“ доколку ја нападне Украина, пренесува Ројтерс.

Таа по телефонскиот разговор со рускиот колега Сергеј Лавров изјавила дека не смее да се нарушува интегритетот на Киев.

Баербок повика на отворен и искрен дијалог со Русија за украинската криза, соопшти германското Министерство за надворешни работи.

Разговорот беше првиот јавно објавен контакт меѓу Берлин и Москва откако Олаф Шолц ја презеде функцијата канцелар на Германија минатата недела.

„Сакаме искрен и отворен дијалог. Територијалниот интегритет на Украина не смее да биде нарушен“, објави германското министерство на Твитер по разговорот Бербок-Лавров.

Огромни последици за „рускиот режим“

Говорејќи на заедничката прес-конференција во Стокхолм, каде што се состана со шведските и норвешките колеги, Бурбок рече дека каква било форма на интервенција против Украина ќе има огромни последици за рускиот режим, и економски и дипломатски.

Германското Министерство за надворешни работи повика на разговор во таканаречен нормативен формат за решавање на украинската криза и додаде дека дел од разговорите е и патување за младите Руси без визи, како и соработката околу водородот.

Во изјавите од двете страни, додава Ројтерс, не се споменува планираниот гасовод Северен тек 2, кој треба да испраќа гас до Германија заобиколувајќи ја Украина,  кој уште не почна да работи поради регулаторни пречки.

Лавров го повтори тоа барање за време на разговорите со Баербок, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

„За време на разговорите за актуелните теми, руската страна се фокусираше на потребата да и се дадат безбедносни гаранции на нашата земја во форма на законски обврски дека НАТО нема да се прошири на исток и нема да донесе воена инфраструктура до границите на Русија“, соопшти руското Министерство во нивното соопштение.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Мајсторот на највкусната пица Наполетана во Македонија: Која е тајната на Мартин Александров?

Следно

Бучковски: Со прифаќање на новиот предлог на Бугарија за работни групи ќе покажеме дека сме направиле сериозни подготовки

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian