ВИДЕО: Скандал во Нион, ќе се повтори жрепката за Лигата на шампионите!

2 mins read

Манчестер јунајтед двапати беше извлечен во денешната жрепка за осминафиналето во Лигата на шампионите во Нион, Швајцарија.

На жрепката во која учествуваше поранешната легенда на Арсенал, Русинот Андреј Аршавин имаше неверојатен пропуст.

Правилото е дека во првата рунда од нокаут фазата не може да се сретнат клубовите кои биле во иста група, или доаѓаат од иста земја.

Но, Виљареал за противник го доби Манчестер јунајтед. Имено, кога беше извлечен Виљареал, топчињата беа ставени во садот во кој беа победниците од групите против кои може да игра шпанскиот тим, а по грешка го уфрлија Јунајтед.

„Не, не, тоа не е можно. Мораме да извлече друг клуб – беа зборовите на збунетиот Џорџо Маркети, еден од организаторите на жрепката.

Ја повторија процедурата, беше извлечен Манчестер сити, а Јунајтед подоцна доби Пари Сен Жермен.

– УЕФА ЈА ПРИЗНА ГРЕШКАТА, СЕ ПОВТОРУВА ЖРЕПКАТА ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

Голема грешка им се случи на челните луѓе на УЕФА кои беа задолжени за спроведување на ждрепката за осминафиналето во Лигата на шампионите, поради што таа ќе се повтори денеска од 15 часот.

– Поради технички проблем со софтверот на надворешен добавувач на услуги кој им дава инструкции на официјалните лица кои тимови имаат право да играат меѓу себе, се случи материјална грешка при ждрепката за осминафиналето на Лигата на шампионите на УЕФА.

Како резултат на ова, ждрепката е прогласена за неважечка и целосно ќе биде повторно извршена во 15:00 часот по средноевропско време.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЕУ дипломати: Нема поддршка за одвојување на Северна Македонија и Албанија на европскиот пат

Следно

Петков: Огромен ангажман треба да биде добрососедството со Северна Македонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian