Србин доби 14 години затвор: Кокаин криел во замрзната пица и шверцувал дрога во Англија

2 mins read

Владан Петровиќ (40), камионџија по потекло од Србија, во судот во Манчестер е осуден на 14 години затвор за шверц на кокаин. Според Би-Би-Си, српски државјанин, кој беше уапсен во март, се обидел да прошверцува 50 килограми кокаин скриен во фрижидер за пица во Велика Британија.

Вредноста на дрогата пронајдена во неговиот камион се проценува на речиси шест милиони евра. Според полицијата, како што велат, работел како возач на фрижидер.

– Тргна од Италија, каде што неговиот фрижидер беше уредно натоварен со пратка замрзнати пици, чија крајна дестинација беше Велика Британија. На друга локација, која се уште не е позната, натоварил кокаин. Дрогата, 31 пакет, била под пицата, а полицијата во кабината на камионот пронашла 19 пакувања  кокаин – соопшти полицијата.

В.М.(37), исто така камионџија од Србија, бил уапсен само неколку месеци по Владан Петровиќ, во јули, а во неговиот камион во кој службено превезувал тоалетна хартија биле пронајдени 40 килограми чист кокаин.

-Дрогата е пронајдена во камион кој одел кон Велика Британија. Во тунелот во градот Кокел во Франција, граничната полиција открила кокаин покриен со ленти, ставен во кутии врз робата, која наводно ја превезувал. По сослушувањето тој беше обвинет дека се обидел да внесе кокаин во Велика Британија, а по појавувањето пред судот е задржан во притвор – соопшти тогаш полицијата.

Тој, бил врзан со лисици кога пристигнал во складиште во Британија, во Хејвуд, Манчестер.

– Работниците кои требало да ги растовараат пијалоците во магацинот, поради неговото однесување се посомневале и веднаш повикале полиција. Детално бил претресен фрижидерот и камионот, а потоа бил откриен и голем товар со дрога – пренесуваат медиумите.

Организаторот и нарачателот на пратката, како што велат, не се откриени. Истражителите веруваат дека дрогата била наменета за локални криминални групи, кои имале намера да ја распарчат и продадат. Според нив, дрогата на улица би достигнала уште поголема вредност од шест милиони евра.

– Петровиќ е уапсен во магацинот. Се верува дека бил добро платен за транспорт на пратката – наведуваат оттаму.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Распродадено: Ќе грми во салата „Боро Чурлевски“ за дербито Е. Пелистер – Вардар

Следно

ФОТО | Среќен роденден Дарен: Синот на пејачката Тамара Тодевска наполни 3 години

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian