Хрватски микробиолог: Омикрон не е крај на пандемијата

2 mins read

Микробиолозите не се изненадени од новата мутација на вирусот. Очекуваме дополнителни мутации. Кога ќе погледнете колку мутации има во овој сој, тоа се повеќе од двојно повеќе отколку во делта. Со неговото појавување на 25.11, се сметаше дека е помалку хиперинфективен сој, иако податоците од Јужна Африка сугерираат дека е повеќе од двапати позаразен од делта сојот. Тој е хиперинфективен. Се очекува да продолжи да се шири, вели раководителка на Одделот за клиничка микробиологија на Институтот за јавно здравје „Д-р Андрија Штампар“ во Загреб, Јасмина Вранеш.

„Кога ќе споредиме со претходните соеви и сега гледаме дека алфата била 50 проценти позаразна од сојот од Вухан, делта 40 проценти позаразен од алфа, а сега гледаме дека омикронот е 2-3 пати позаразен од делта“, додава таа.

Омикрон не значи крај

Сепак, Вранеш вели дека појавата на омикрон не значи крај.

„Тоа може да се случи. Кај нас многу малку се заразени, но штом ќе почне да доминира во соседните земји, за очекување е да се прошири и кај нас. Веќе предизвикува голема загриженост во Велика Британија. Тоа е ужасно заразен сој“, рече таа.

Таа, исто така, ја објасни разликата помеѓу вирусната инфективност и патогеноста и вирулентноста.

„Ако вирусот е повирулентен, предизвикува тешка клиничка слика. Овие мутации не мора да резултираат со поголема вирулентност. Се надеваме дека ќе предизвика многу благи клинички слики, но засега е рано да се суди. Кога имаме ширење кај постарата популација, популацијата со коморбидитети, гледаме во Британија дека имаме случај на смрт од омикрон. Не можеме да очекуваме поединци кои се генетски посилни да бидат избрани без патогениот вирус да слабее со текот на времето. Не чекаме 50 и 100 години. Имаме превенција, вакцинација и терапија. Имаме различни опции да влијаеме на текот на пандемијата“, објаснува микробиологот.

Врањеш напоменува дека досега биле забележани поблаги клинички слики кај омикрон бидејќи помладата популација била претежно заразена.

„Во моментов имаме епидемиолошки индикации кога може да се посомневаме дека се работи за омикрон. Не би рекол дека можеме да го направиме тоа со симптоми. Многу старите луѓе, трансплантираните и луѓето кои имаат коморбидитети, за жал ќе имаат потешка клиничка слика“, вели докторката.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Отаменди доживеа вистински хорор после натпреварот со Бенфика

Следно

ВИДЕО | Водителот го „исплукаа“: Ја натера мис Универзум да мјаука пред целиот свет!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian