Три дози од „Фајзер“ штитат од сојот омикрон, но четири пати помалку од делта сојот, тврди израелско истражување

1 min read

Израелските научници вчера објавија дека откриле дека тројната вакцина против коронавирус со вакцината на „Фајзер/БиоНТек“ обезбедува значителна заштита од нова варијанта на омикрон.

Заклучоците од истражувањето се слични со оние шро претходно неделава беа презентирани од „Фајзер“, што беа првиот знак дека дополнителните дози на вакцината би можеле да бидат клучни за заштита од новоидентификуваната варијанта на коронавирус.

Истражувањето, спроведено од медицинскиот центар Шеба и Централната виролошка лабораторија на израелското Министерство за здравство, ја спореди крвта на 20 лица кои примиле две дози од вакцината пред пет-шест месеци со исто толку луѓе кои ја примале третата доза пред точно еден месец.

– Лицата кои ја примија втората доза пред пет или шест месеци немаат способност да го неутрализираат омикронот. Иако имаат некои против делта, изјави Гили Регев-Јочај, директор на Одделот за заразни болести во Шеба.

„Добрата вест е што со третата доза за 100 отсто се зголемува способноста за неутрализирање. Има значителна заштита со третата доза. Таа е пониска од способноста да се неутрализира делта варијантата, или за околу четири пати помала”, додаде таа.

Израелскиот тим соопшти дека работеле со жив вирус додека фармацевтските компании го користеле тоа што е познато како псевдовирус, кој има карактеристични омикронски мутации.

Израелското истражување следи по истражувањето од Јужна Африка кое покажа дека сојот омикрон може делумно да ја заобиколи заштитата што ја обезбедуваат две дози од вакцината.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Британски лекари прогнозираат фатален крај за 25.000 до 75.000 лица од сојот омикрон во нивната земја

Следно

УФЦ 269: Големо изненадување, Пења ја нокаутира шампионката Аманда Нуњез

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian