Се појавива подваријанта на омикрон сојот кој е невидлив за ПЦР-тестот

2 mins read

Најновата верзија на мутацијата на коронавирус омикрон го зголеми четирикратно бројот на нови инфекции во Шкотска за само еден ден, а она што особено ги загрижи научниците ширум светот е неговат  подваријанта која е  невидлива на PCR тестирањето, која може да биде позаразна.

„Сите нови варијанти што се појавуваат со мутацијата може да доведат до промена на дијагнозата. Што се однесува до омикронот, бидејќи новите варијанти сега се појавуваат, неблагодарно е да се даваат какви било предвидувања во овој момент. Треба да почекаме конкретни научни резултати и видете во кој правец ќе оди вирусот , а особено оваа последна варијанта за која се зборува. Дали ќе биде поопасно, апсолутно никој во светот сега не може да каже бидејќи е потребно време.вели проф. д-р Нада Куљиќ Капулица.

Таа објаснува дека од оваа перспектива не може да се зборува за ефикасноста на постоечките вакцини и дали ќе ни треба нов вакцински проти омикрон  и невидливата подваријанта.

„Ништо не може да се каже за ефикасноста на вакцините затоа што за време на оваа епидемија се движиме во насока на промени на вирусот и ако вакцините се фиксираат на одреден дел од вирусот и вирусот се промени, логично е дека“ не се совпаѓа “Сите признаваат дека вакцините се помалку ефикасни против новите соеви. Астра Зенека беше првата која призна дека ефективноста на нивната вакцина врз јужноафриканскиот сој е намалена, а овој омикрон е многу сличен на тој вид”, вели вирусологот.

Таа нагласува дека ќе се покаже само кога ќе имаме реални случаи и научни докази, дали и вакцините што ги имаме штитат од новиот вид. Како што вели, без разлика што промените со вирусот се случуваат многу брзо, засега е рано да се прават претпоставки и треба да се чекаат точните резултати.

 

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Што ќе се случи ако изедете повеќе од седум мандарини дневно?

Следно

Израелска студија: Три дози на Фајзер штитат од омикрон

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian