Романија набавува уште две ескадрили борбени авиони поради кризата во Украина

2 mins read

Романија одлучи да купи уште 32 повеќенаменски борбени авиони од типот Ф-16 поради безбедносната криза на истокот, олицетворена во концентрацијата на руските сили на границите на Украина, објавија локалните медиуми.

Според Балканската безбедносна мрежа, романското министерство за одбрана побарало одобрение од парламентот да купи 32 користени Ф-16 од Норвешка за 354 милиони евра, плус 100 милиони евра за логистичка поддршка.

борбени авиони ф 16 EPA-EFE/HOTLI SIMANJUNTAK

Ова нема да бидат крајните трошоци бидејќи е неопходно да се обучат пилоти, да се модернизира опремата и да се купи модерно оружје.

Со дополнителното купување на Ф-16, Букурешт ќе има три ескадрили од вакви борбени авиони.

Романија во моментов има 17 Ф-16 кои ја сочинуваат 53-та борбена ескадрила Ворхокс во Борчеа. Од Португалија се купени половни борбени ловци за околу милијарда евра.

борбени авиони ф 16 EPA-EFE/HOTLI SIMANJUNTAK

Во неодамнешното интервју за Балканската безбедносна мрежа, началникот на Генералштабот на романската армија изјави дека земјата го гледа зајакнувањето на военото присуство на Русија на исток како главен безбедносен предизвик и дека набавката на Ф-16 и системи за воздушна одбрана со долг дострел е еден од вооружените приоритетите за модернизација на силите.

Покрај Грција, Букурешт издвојува најголеми средства за одбрана и модернизација на армијата.

Романија одлучи да ги зголеми трошоците за одбрана до 2024 година од сегашниот износ од околу 4,5 милијарди евра на 5,5 милијарди евра. Од тоа, алокацијата за модернизација ќе биде речиси двојно поголема, од 1,07 на 1,75 милијарди евра.

борбени авиони ф 16 EPA-EFE/HOTLI SIMANJUNTAK

Порталот наведува дека романските безбедносни експерти го критикуваат најавеното купување на користени Ф-16 од Норвешка, посочувајќи дека се работи за авиони произведени во 80-тите години.

„Тие наведуваат дека користените Ф-16 набавени од Португалија и Норвешка се подобри од постојните модернизирани лансери МиГ-21, но дека тие се стари, користени авиони и дека новите авиони ќе имаат подобар фактор за одвраќање во националната одбрана“, се наведува во текстот ..

Поради безбедносната ситуација на источното крило на НАТО и во регионот на Црното Море, во Романија,врз основа на ротација, се стационирани ловечките сили на сојузничките земји кои се во улога на воздушната полиција на НАТО

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Пиев литар ипол вотка дневно, бев во бездна“: Шокантана исповед на српската актерка за алкохолизмот

Следно

Ковачевски: Драги другарки и другари, вечерва СДСМ е победник, ние сме столб на прогресивниот дел на државата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian