„Пиев литар ипол вотка дневно, бев во бездна“: Шокантана исповед на српската актерка за алкохолизмот

2 mins read

Српската актерка Даница Максимовиќ важи за некој кој плени со позитивна енергија и шарм, а поради нејзиното секогаш добро расположение, ретко кој би рекол дека се соочила со сериозни проблеми во животот.

Сепак, актерката го демантираше сето тоа и во својата искрена исповед обајснила како се изборила со алкохолизмот.

„Најголема победа е тоа што го победив порокот. Јас сум горда, станав мисионер, едноставно таква сум, ете. И горда сум на тоа, и мојата докторка, и семејството, приајателите, а ретко кој успева во кој било порок – рекла Максимовиќ и открила колку долго траела борбата:

„Некаде околу осум месеци, кога си дисциплиниран, а јас сум дисциплинирана и сѐ помина во ред. Јас само сакав да работам, тоа да поминува со работата. Јас знам дека имам проблем, само ми треба мала помош. И така и беше. Многу брзо се изборив и еве 30 години сум своја на своето, на суво“, рекла Даница во една емисија „Све у свему“ на ТВ Прва.

„Јас бев спортистка и потоа влегов во театар и сите тоа го консумираа. Не можеш да поминеш, за мене тоа беше погубно. Луѓе сме и порочни сме, само малку треба за да се помине линијата. Е сега, кога си на работот од бездната, тогаш се освестуваш“, рекла Даница.

Водителката Марија Килибарда ја прашала колку остар бил тој раб на бездната, на што Даница како од топ одговорила:

„Тоа беше литро и пол вотка дневно. Ха, ха, како ме погледна. Сериозно, со оркестарот влегувам во Клубот на книжевници. Луѓето пијат на моја сметка, го земав хонорарот од банка и сакав да си поминеме добро, но потоа доаѓаш до работ на бездната и тогаш сфаќаш дека мораш да застанеш и застануваш. Имаш силен карактер“ – објаснила Даницала и додала:

„И мораш да имаш некој покрај себе, некој најискрен приајтел, кој ќе ти каже стоп, ова не може повеќе вака. Тоа е многу важно.“

 

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

„24 часа”: Кирил Петков ќе ја претставува Бугарија на Советот на ЕУ на 16 декември

Следно

Романија набавува уште две ескадрили борбени авиони поради кризата во Украина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian