Омикрон е помалку опасен од делта сојот, смета СЗО

1 min read

Според прелиминарните податоци, сојот омикрон на коронавирус може да ја намали ефикасноста на вакцините против СОВИД-19, но овој вид е помалку опасен од делта, според информациите објавени од Светската здравствена организација (СЗО) во врска со новиот вид на коронавирус.

Се наведува дека досега се собрани ограничен број податоци и дека нема потврдени докази за тоа колку вакцините се ефикасни против соевите на омикрон, пренесува РИА Новости.

Врз основа на прелиминарните податоци и значително изменетиот профил на протеинот сој омикрон, може да се претпостави дека ќе се намали ефикасноста на вакцината против инфекција и пренос на сојот омикрон, се вели во соопштението.

Фото: Профимедиа

Во исто време, СЗО забележува дека прелиминарните податоци покажуваат дека новиот вид ќе биде помалку опасен, бидејќи повеќето случаи биле асимптоматски или со благи до умерени симптоми.

СЗО наведува дека сојот омикрон е потврден во 63 земји и дека според прелиминарните показатели, со брзината на ширење во светот ќе го надмине видот делта.

Во информацијата се додава дека се уште не е јасно со што е поврзано брзото ширење на новиот вид коронавирус.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: На Сергеј му се слоши од стајлингот на Ане Тигрица па прими адреналинска инјекција

Следно

Мицкоски најави нова преродба: Слободата на мислата и изборот, општествен консензус за заеднички патриотизам

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian