Охрабрувачки вести: Омикрон е поблаг од делта сојот, дури и кај постарите лица

3 mins read

Додека новиот вид на коронавирусот Омикрон се шири низ Јужна Африка, д-р Унбен Пилај прима повеќе од 10 заразени пациенти дневно, но, како што вели, никој од нив не завршил во болница.

Ова е една од причините зошто тој, заедно со многу други лекари и медицински професионалци во Јужна Африка, верува дека омикронот може да предизвика поблага болест од варијантата делта, иако се чини дека омикронот се шири побрзо.

– Пациентите инфицирани со омикрон може да се лекуваат дома. Повеќето од нив закрепнаа во изолацијата која траеше од 10 до 14 дена – изјави доктор Унбен Пилај, пренесува АП.

Како што вели, истото важи и за постарите пациенти и за оние со здравствени проблеми.

Откако омикрон првпат беше пријавен во Јужна Африка, други лекари споделија слични приказни со јавноста. Сите велат дека им требаат уште неколку недели за да соберат доволно податоци за да бидат сигурни во своите тврдења, но посочуваат дека имаат одредени заклучоци и со овие податоци.

Според Јужноафриканскиот национален институт за заразни болести, само околу 30 отсто од хоспитализираните со ковид 19 биле сериозно болни во последната недела, што е помалку од половина од првите недели од претходните пандемични бранови.
Просечниот престој во болница овој пат беше пократок, околу 2,8 дена во однос на претходните осум, а само три проценти од пациентите неодамна хоспитализирани поради коронавирус починаа, наспроти околу 20 проценти хоспитализирани во претходните пандемични бранови во оваа земја.

Има надеж, но потребни се повеќе докази

„Во моментов, практично сè укажува дека се работи за лесна болест“, рече Вилем Ханек, директор на Африканскиот институт за здравствени истражувања, цитирајќи податоци од националниот институт и други извештаи.
Во меѓувреме, експерти ширум светот го следат бројот и стапката на хоспитализации, додека тестираат колку добро „држат“ сегашните вакцини и терапии.

Иако делтата сè уште е доминантна варијанта на корона вирусот во светот, случаите на омикрони се појавуваат низ целата планета, а епицентарот е Јужна Африка.

Канцеларијата на д-р Пилаја се наоѓа во провинцијата Гаутенг, каде што сојот омикрон доби најголем замав. Со 16 милиони жители, таа е најнаселената провинција во Јужна Африка и го вклучува најголемиот град Јоханесбург, главниот град на Преторија.

Симптомите се слични на грипот

Во првата недела од декември, Гаутенг забележа пораст на нови случаи за околу 400 отсто, а тестовите покажуваат дека омикрон е одговорен за повеќе од 90 отсто од нив, според здравствените власти.

Пилај наведува дека неговите пациенти кои биле заразени со корона вирусот за време на последниот делта бран имале проблем со дишењето и низок крвен притисок. На многумина им беше потребна хоспитализација во рок од неколку дена.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

СОПРУГАТА НА АЛЕК БОЛДВИН: Не можам повеќе да молчам!

Следно

ВИДЕО| Шокантни снимки од експлозијата на метан во три згради на Сицилија: Се трага по преживеани, урнатини и чад насекаде

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian