Има и други принцези кои не се поднесуваат, не се само Меган и Кејт

4 mins read

Кејт Мидлтон и Меган Маркл се најпопуларните јатрви во светот кои постојано привлекуваат внимание поради отворениот конфликт што го водат со години.

За разлика од нив, иако многу помалку во жижа на јавноста, сепак , кралското семејство на Данска не успеа да ги избегне јавните кавги, а во центарот на тој раскол се принцезите со слично име кои се омажија за двата брата дански принцови.

данска принцеза Мари EPA-EFE/MARTINSYLVEST DENMARK OUT

Станува збор за Французинката Мари (45), чиј сопруг е принцот Јоаким и идната кралица Мери од Австралија (49), чиј сопруг е престолонаследникот Фредерик (53). За расколот меѓу овие две јатрви почна да се шпекулира минатата година, кога семејствата на принцовите не го прославија Божиќ заедно, а упатените ги информираа данските медиуми дека принцезите не се поднесуваат една со друга.

данско кралско семејство EPA/Niels Ahlmann Olesen DENMARK OUT

данско кралско семејство EPA-EFE/MADS CLAUS RASMUSSEN DENMARK OUT

Мари и Мери не се видени заедно уште од октомври 2019 година, долго пред нивната земја да заврши во карантин поради пандемија на коронавирус.

„Никогаш не беа навистина блиски. „Повремено се чинеше дека се зближуваат, но водат поинакви животи“, рекол извор близок до кралското семејство.

Принцот Јоаким го поминал животот во сенката на својот постар брат, кој еден ден ќе стане крал. Тој се преселил во Париз со своето семејство на почетокот на 2020 година, но минатиот Божиќ го поминал со неговата мајка, кралицата Маргарет.

даснко кралско семејство EPA/KELD NAVNTOFT DENMARK OUT

данско кралско семејство EPA/KELD NAVNTOFT DENMARK OUT

На Јоаким претходната година итно му беше извршена операција во Франција, поради аневризма на мозокот. Неговиот брат, престолонаследникот Фредерик, веднаш тргнал кон Париз. Многумина беа изненадени што Мери не отпатувала со сопругот за да го посети својот девер во болница. Дополнителни сомнежи поттикна и принцезата Мари, која неколку пати истакна дека животот на принцот не е бајка.

 

„Се чувствував преоптоварено бидејќи сите одеднаш имаа мислење за мене. Имав одличен живот, не ми требаше принц од Данска да ме спаси. Без сомнение го сакам Јоаким, но имав свој живот. Бев среќен и ја имав мојата гордост. Едноставно не бев подготвен да се омажам и да преземам одговорност за кралското семејство. Не бев подготвен вниманието да биде толку негативно. Имаше глупави написи. Се прашував дали вреди ова“, искрено изјави Мари за својот живот.

данско кралско семејство EPA PHOTO NORDFOTO/JOERGEN JESSEN

Јавноста ја карактеризира Мари како принцеза која не прифатила нов живот, за разлика од нејзината јатрва која е подготвена да стане кралица.

 

„Членовите на кралското семејство не треба премногу да се мешаат во политиката и да го кажуваат своето мислење. Мари дефинитивно кажува повеќе отколку што Мери некогаш би направила. „Таа никогаш не кажува ништо што би можело да му наштети на Фредерик или неговата позиција“, рекол извор од кралското семејство.

„Мари и Јоаким се во сенката на Фредерик и Марија, што ги фрустрира“, додаде тој.

данско кралско семејство EPA-EFE/HENNING BAGGER DENMARK OUT DENMARK OUT

Оваа ситуација многумина потсетува на британското кралско семејство, односно на врската меѓу Кејт Мидлтон и Меган Маркл, но Мари и Мери прават се за да го задржат имиџот на вљубено семејство во јавноста.

 

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Временска прогноза до крајот на оваа година: Кога ќе падне првиот снег?

Следно

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ да ја реформираме и да ја вратиме на победничките патеки

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian