ВИДЕО: Започнаа протестите во Србија, засега мирно на улиците

3 mins read

Околу 14 часот, како што беше најавено, почнаа блокадите во Нови Сад, Ниш, Шабац и Прељина. Според новинарите на Н1.рс од местото на настанот, во сите градови има многу помалку демонстранти од минатата сабота, а досега сите протести се одвиваат мирно.

Според репортерот на Н1, во Нови Сад, каде како и во Белград времето е врнежливо, па затоа само неколку стотици активисти се собрале да го блокираат кружниот тек на булеварот Европа и булеварот Патријарх Павле.

Граѓаните, додава тој, доаѓаат од сите страни групно. Блокадата, како што е најавено, ќе трае еден час, по што беше најавена прошетка до Мостот на слободата.

Блокада во Ниш и Шабац

Блокадата почна и во Ниш, каде граѓаните ја блокираа улицата Никола Пашиќ кај Градското собрание, јавува репортерот Н1 и додава дека има многу помалку демонстранти од минатата сабота.

Во 14 часот во Шабац бил блокиран новиот мост на Сава, а како што јавува репортерот овде има многу помалку луѓе од минатата сабота.

„Гледам транспаренти кои покажуваат против потврдите за ковид и оние кои се борат против загадувањето во Шабац. Кога започна блокадата, неколку возила се обидоа да поминат. Демонстрантите пуштија два камиони, а сите останати ги запреа на новиот мост и не им беше дозволено да поминат“, рече репортерот.

Еден граѓанин кога беше прашан зошто е на протестот рече дека тоа е поради Рио Тинто.

„Ги поздравувам овие два закони, но Рио Тинто не се спомнува, ја преместија депонијата во село кај Крупањ, а штом ја преместат депонијата, го планираат Рио Тинто“, рече тој.

Репортерот на Н1 вели дека се слуша музика, собирот на самиот почеток е крајно мирен и во весела атмосфера. Тој додава дека возачите се доста нервозни.

 

 

Блокадата започна и во Ужице и се одвива без инциденти, возачите претежно се пренасочуваат, но се создава голема колона камиони, јавува репортерот од терен.

Мирко Филиповиќ, претставник на жителите на Ужице кои добија прекршочни пријави за учество во претходните протести, вели дека обвиненијата стигнале на десетици адреси.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Брегалница со пресврт триумфираше над Тиквеш во Првата лига

Следно

Канје Вест очајно ја молеше на својот концерт да му дотрча назад, но Ким Кардашијан одлучна: Ги предаде документите за развод само еден ден потоа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian