ВИДЕО: Во Минхен се слави, Баерн на „плус шест“ од Борусија Дортмунд

1 min read

Денеска се одиграа пет натпревари од 15. коло во германската фудбалска Бундеслига, Баерн ја оправда фаворитската улога дома над Мајнц, додека Борусија Дортмунд само ремизираше на гостувањето кај Бохум.

Мајнц го изненади баварскиот гигант со предност по првите 45 минута, Онисиво стрелаше во мрежата на Нојер за 0:1.

Целосниот пресврт се случи во вториот дел во кој најпрвин израмни Коман (53`), а за 12 победа сезонава се погрижи Мусиала (74`).

Од една страна играчите на Нагелсман ја продолжуваат победничката низа, а Дортмунд како да го губи чекорот со Баерн.


„Милионерите“ беа во негатива против Бохум кој водеше со 1:0, стрелец на голот беше Полтер од пенал, а израмни Брандт во 85 минута од средбата.

На табелата Баерн е првопласиран со 37 бодови, шест повеќе од Борусија Дортмунд. Во другите три денешни мечеви: Фрајбург – Хофенхајм 1:2, Херта Берлин – Арминија Билефилд 2:0 и Лајпциг – Борусија Менхенгладбах 4:1.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Северен ветер во текот на ноќта, утре облачно со слаб локален дожд

Следно

Инцидент на аеродром: Му забраниле влез во БиХ, тој пробал да грабне пиштол од граничар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian