ВИДЕО | Протестите во Белград завршија со тепачка: Влегол со автомобил меѓу демонстрантите, му го искршиле

1 min read

На крајот од денешниот собир кај мостот Газела во Белград, каде беше одржана едночасовна блокада, дојде до инцидент кога еден маж со автомобил „рено клио“ влетал во групата демонстранти која протестираше со транспаренти.

Како што пренесуваат српските медиуми, возачот до автомобилот поткачил еден од демонстрантите по што дошло до вербален судир меѓу возачот и насобраните, кој подоцна се претворил и во физички судир.

Граѓаните веќе трета недела по ред ги блокираат мостовите и автопатиштата за да ја натераат власта да не соработува со компанијата Рио Тинто. Претходните две недели демонстрантите бараа повлекување на Законот за експропријација и измена на Законот за референдум, што потоа и се случи.

ВИДЕО: Започнаа протестите во Србија, засега мирно на улиците

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Дали имаше пенал за Сити – ВАР им помогна на „граѓаните“ против Вулверхемптон

Следно

Дали сте „виновни“ за правење на овие модни грешки?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian