ВИДЕО | Масовен протест против епидемиолошките мерки во Виена, има инциденти и апсења

1 min read

Околу 44.000 луѓе излегоа на денешниот протест против сертификатите за вакцинација и воведените мерки против Ковид-19 во главниот град на Австрија.

Само неколку минути откако започна протестот, десничарски екстремисти и насилни демонстранти направија инцидент, јавуваат австриските медиуми. Полицијата пријави напад врз минувачи и новинари.

– Нападнат е новинар. Бил гаѓан со грутки снег и парчиња мраз, објави виенската полиција на Твитер, додавајќи дека напаѓачот е уапсен.

Полицијата, исто така, соопшти дека се спроведени уште неколку апсења на демонстранти.

– Пристигнуваат пријави за употреба на пиротехника и одбивање да се носат маски, тврди полицијата во Виена.

За собирот биле ангажирани околу 1.500 припадници на полициските сили.

Јавниот превоз дополнително се набљудува откако неколку жители на Виена пријавиле дека демонстранти без маски ги малтретирале во јавниот превоз.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Три лица физички нападнале таксист во Скопје

Следно

Укинати забраните за движење на камиони на Стража, Ѓавато и Пресека

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian