ПРВИ КОНКРЕТНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ОМИКРОН: Вакцините добро штитат од благи симптоми

2 mins read

Нивото на заштита од новиот сој  омикрон е за 20 проценти пониско од она што го обезбедува третата доза на вакцината против сојот делта, но сè уште нема знаци дека новата варијанта на вирусот предизвикува потешка болест.

Третата доза од вакцината Ковид-19 нуди до 75 отсто заштита од блага инфекција од новиот сој, покажаа новите податоци на британската влада.

Така, нивото на заштита е за околу 20 проценти пониско од она што го обезбедува третата доза на вакцината против варијантата делта, пренесува Телеграф.

Експерти од Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство (UKHSA) ја анализираа ефикасноста на вакцините, проучувајќи повеќе од 500 луѓе заразени со омикрон.

По две дози, беше откриено дека ефикасноста против омикрон опаѓа на околу 40 проценти во случајот со вакцината Pfizer, но немаше доволно докази за да се утврди проценка за AstraZeneca.

Сепак, беше откриено дека дополнителната доза од вакцината ја зголемува заштитата на лицето од благи симптоматски болести на околу 75 проценти за Pfizer и 70 проценти за AstraZeneca.

Експертите веруваат дека дополнителните дози нудат посилна заштита од тешки форми на болест, хоспитализација и смрт, но овие податоци сè уште не се достапни и ќе бидат достапни само кога заразените луѓе навистина ќе се разболат.

Нема пациенти со омикрон во болниците

Во моментов, никој заразен со омикрон не е примен во болниците, а како и во остатокот од светот, не се пријавени смртни случаи.

„Овие податоци потврдуваат многу поголема преносливост на омикрон, но… Мислам дека тоа не значи дека треба да влеземе во строго заклучување.Ако ширењето на омикрон е неизбежно, најважното нешто што можеме да направиме е да обезбедиме континуирано воведување на третата доза и насочена брза дистрибуција на антивирусни лекови до ранливите луѓе рано по дијагнозата“,рече Пол Хантер, професор по медицина на Универзитетот во Источна Англија.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Велат дека е „двојничка“ на Кајли Џенер и дека го има најголемиот задник во шоу-бизнисот: Која е Анастазиа Караниколау?

Следно

ПРВИ КОНКРЕТНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ОМИКРОН: Вакцините добро штитат од благи симптоми

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian