Омикрон во САД се шири и кај целосно вакцинираните

1 min read

Повеќето од 43 случаи на коронавирус Омикрон во Соединетите Држави се целосно вакцинирани, а третина добиле дополнителна доза, соопшти Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

ЦДЦ наведе дека меѓу 43 омикронски инфекции, 34 лица биле целосно вакцинирани, а 14 добиле дополнителна доза од таканаречениот засилувач, објави Ројтерс на својата веб-страница.

Иако има неколку случаи на инфекција, извештајот на ЦДЦ придонесува за загриженоста дека вакцините кои моментално се користат обезбедуваат помала заштита од овој високо пренослив вид на коронавирус.

Видот Омикрон досега е откриен во 22 земји откако првпат беше идентификуван во Јужна Африка и Хонг Конг кон крајот на ноември.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 11 декември: Мора да бидете практични и реални

Следно

Јужноафрикански научници велат дека нема знаци на развој на тешки форми на ковид-19 од новиот сој омикрон

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian