Кузеска: Недела неработен ден полека станува реалност

2 mins read

Надлежната собраниска комисија го усвои Предлог Законот за работни односи и даде зелено светло од 1 јануари 2022 година да почне примената на законското решение недела да биде неработен ден, изјави портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска на денешната прес-конференција.

Во име на СДСМ, Кузеска истакна дека стојат зад работниците и оти сакаат да им овозможат на работниците да бидат позадоволни и попродуктивни, но и работнички пазар на труд од кои придобивки ќе имаат сите.

-Недела неработен ден и поголема минимална плата се социјалдемократски политики и затоа СДСМ со партнерите од Владата поднесе и силно ги поддржува измените на законите во интерес на работниците.

Право на Синдикатот е на свој начин да се бори за остварување на овие права и ние како партнер на синдикатите тоа го поддржуваме, истакна таа.

Кузеска додаде дека блокирањето на измените во Законот од страна на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса и Левица е одраз на тоа дека не се грижат за работниците и дека опозицијата е против зголемување на минималната плата.

-Сега, со вклучувањето на Алтернатива се создадоа нови можности, зголеменото и стабилно парламентарно мнозинство да ги порази блокадите и опструкциите на опозицијата, да се обезбеди повисока минимална плата а недела да биде неработен ден. Повисоките плати, поголема минимална плата, се еден од предусловите за задржување на нашите граѓани и граѓанки во државата, додава портпаролката на СДСМ.

Последното барање на Сојузот на синдикатите на Македонија, Кузеска вели дека е потпишување на Општиот колективен договор за вработените во јавниот сектор и К-15 за сите вработени, а како социјалдемократска влада, нивна намера е сите вработени да бидат третирани подеднакво и затоа се прават напори да се обезбедат финансиски средства за регрес за годишен одмор.

Таа порача дека се солидарни со синдикатите, работниците, а заедништвото ќе донесе подобар живот и повисоки економски стандард за сите граѓани.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Приведен крадец од Скопје, украденото вратено на оштетените

Следно

Доколку игра во Австралија, Ѓоковиќ го дозна првиот ривал во 2022 година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian