ФОТО | Уметницата Ивет ни носи празнична магија: Сосема посебни лампиони и куклички

1 min read

Ивет Царо Илјази е уметницата која стои зад профилот на социјалните мрежи Caroline Handmade. 

Дипломирала на Факултетот за психологија, но никогаш не работела по струка.

– Прекрасни 5 години поминав како новинар во модниот магазин Unique, но за жал тој се затвори. Останав дома во истиот период кога останав бремена. Мојот син имаше околу 6 месеци кога решив да се втурнам во еден поинаков, креативен свет. Креирајќи мечиња и зајчиња за него, сосем спонтано почнав да развивам концепт за креирање кукла. Веќе година и половина како постои Caroline handmade, моето мало куклено катче, – ни вели Ивет.

ивет лампиони
Фото: Приватна архива

Научила да шие уште како многу мала, на машината на мајка ѝ која ѝ ги покажала основите на шиењето, а останатото било препуштено на нејзината имагинација и упорност.

– Благодарение на времето во кое живемее и достапноста на информации, интернетот ни овозможува да научиме сѐ, а тоа беше така и во мојот случај. Пред да го развијам концептот за Caroline куклите, поминав стотици часови во разгледување најразлични туторијали за кроење, шиење, везење – открива таа.

ивет кукличка
Фото: Приватна архива

Целиот текст и фотографиите проследете ги ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бериша го предупреди Вучиќ: Не помислувај да дојдеш во Тирана!

Следно

Вашето тело ви испраќа сигнали: Ова се симптоми на стрес

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian