Дали сте „виновни“ за правење на овие модни грешки?

7 mins read

Модата се менува, како што сите знаеме, но она што останува засекогаш е стилот. За да изгледате секогаш модерно, не треба да бидете роб на модните трендови, туку треба да изградите сопствен стил.

Koи се најчестите модни грешки што ги прават жените кои им одмагаат во градењето на сопствен моден стил?

Во продолжение прочитајте ги овие модни грешки и избегнувајте ги доколку сакате да изгледате модерно и да се чувствувате подобро.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dhvani Solanki (@fastyguide)

Откривајќи премногу

Модна грешка број еден: Се открива премногу! Веднаш престанете да го правите тоа! Можеби н е во ред да се покаже малку сексапил, но само ако тоа го правите доволно вкусно. Да се ​​открие премногу кожа и да не се остави ништо на имагинацијата е дефинитивно погрешно, и тука ќе се согласат и жените и мажите. Премногу кратко и тесно здолниште или фустан никогаш не изгледале модерно на ниту една жена. Наместо тоа, можете да облечете фустан со отворен грб или фустан со шлиц на нозете кој е доволно секси, а во исто време елегантен и женствено.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Just Fashion™ (@just_fashionbaby)

 

Носење погрешна големина

Многу жени ја прават оваа модна грешка и наместо да ја купуваат вистинската големина за обликот и големината на телото, купуваат помали или поголеми величини. Погрешно и во двата случаи! Носењето претесно долен дел ќе заврши со откривање на непривлечен горен дел. Избегнувајте да купувате помали величини со надеж дека ќе станете повитки во иднина. Откако ќе станете потенки, можете да си купите ново парче. Носењето преголема облека е исто така грешка. Поголемите димензии од оние што ви одговараат целосно ќе ве “удават“. Запомнете, вие треба да ја носите облеката, а не таа вас. Затоа, следниот пат кога ќе одите на шопинг, погрижете се да ја купите вистинската големина за вашето тело.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Indah Kalebos (@indahkalebos)

Не се еволуира модно

Да, една од најголемите модни грешки што ги прават жените е да останат во истата модна ера до крајот на својот живот. Како што веќе рековме, модата се менува со годините што минуваат, со тенденција на повторување. Можеби ќе сакате да го задржите чувството за стил што сте го изградиле на себе, но не дозволувајте да бидете заробени во модната ера која е пред повеќе години. Наместо тоа, еволуирајте како што еволуира и модата и задржете го вашиот стил според новите модни трендови.

Погрешна долна облека

Една од модните грешки што треба да ги избегнете е носењето погрешна долна облека. Многу жени ја занемаруваат важноста на долната облека само затоа што таа е скриена и никој друг не може да ја види. Погрешно! Без разлика што е скриена, долната облека е едно од најважните парчиња што ги носите и секогаш внимавајте да ја имате вистинската. Мора да биде удобно, но во исто време, треба да се грижите да биде помалку видливо секогаш кога можете да го направите тоа. Нема ништо привлечно во тоа некој да носи проѕирен фустан и видливи линии на гаќички под него, нели? Исто така, дајте им шанса на градниците без прерамки. Тие би можеле да бидат вашите големи модни ѓаволи, навистина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nancy Rubibira (@nancytrendz)

 

Не се облекувате соодветно за пригодата

Еден од најголемите убијци на расположението е појавувањето некаде каде што не се облекувате соодветно. Замислете да бидете поканети на забава и да стигнете таму во сосема погрешна облека. Не би се чувствувале пријатно нели? Па, за да избегнете такво нешто, обидете се секогаш да се облечете соодветно за одредена пригода. Никој не би се чувствувал добро ако е недотеран или премногу дотеран за некоја ситуација, па следниот пат кога ќе бидете поканети некаде прво прашајте за кодексот на облекување. Ако нема шанси да го направите тоа, а потоа запомнете го златното правило: секогаш е подобро да изгледате премногу дотерани отколку недоволно  дотерани.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @enigma.sidhe

Купување на Инстаграм

Тоа е ерата на Инстаграм, а многу жени ја прават оваа модна грешка на новото време: купување на Инстаграм, што е сосема погрешно. Да се ​​има на ум Инстаграм и најновите трендови што ги носи на модната сцена при купување нова облека е целосна грешка. Луѓето во денешно време се обидуваат да купат повеќе од она што е модерно и модерно на социјалните мрежи, наместо она што всушност им се допаѓа.

Облекување за кој било друг освен за себе

Друга модна грешка што ја прават сè повеќе жени е тоа што се облекуваат за некој друг наместо за себе. Многу жени се облекуваат во некоја облека само со намера да го привлечат вниманието на друга личност или да импресионираат некого. Она што навистина треба да го разберат е дека жените треба да се облекуваат само за себе. Тие не треба да се преправаат дека се некој што не се. Жените не треба да се натпреваруваат со други жени или со цел да им се докажат. Сè што треба да направат е да се чувствуваат сигурни во што и да облечат, да се сакаат себеси такви какви што се и да уживаат во уметноста на модата и да бидат различни.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Протестите во Белград завршија со тепачка: Влегол со автомобил меѓу демонстрантите, му го искршиле

Следно

Правилото од 17 и 68 секунди ги оживува позитивните настани – еве колку лесно се применува!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian