Средба Макрон – Шолц: Најмоќните европски лидери во потрага по заеднички јазик за политиките на ЕУ

2 mins read

Францускиот претседател Емануел Макрон во петок ќе го пречека новиот германски канцелар Олаф Шолц во Париз на инаугуративна работна средба на која двајцата најмоќни лидери на ЕУ ќе се обидат да најдат заеднички јазик за справување со кризата во Унијата и пошироко, пишува Франс24.

На дневен ред, велат француските власти, се тензиите околу Украина, за која американските власти веруваат дека може да се соочи со руска окупација на почетокот на следната година, како и приоритетите на Макрон за шестмесечното француско претседавање со Европската Унија, кое започнува на 1 јануари.

Макрон воспостави пријателски односи со претходничката на Шолц, Ангела Меркел, а многумина очекуваат исти таков однос и со новиот канцелар.

Мали несогласувања

Но, двајцата лидери не се согласија за некои клучни точки, вклучувајќи го и германскиот увоз на гас од Русија, која негира дека планира да ја окупира Украина, и нејзиниот однос со другите конкуренти, како што е Кина.

Другите земји на ЕУ, исто така, работеа на создавање мини сојузи, како што е „штедливата четворка“ на фискално конзервативните западни нации или Вишеградската група во Источна Европа, делумно за да ја надоместат нееднаквоста што произлегува од француско-германските напори за координација.

Друг проблем е како да се финансира транзицијата кон позелена енергија и дали нуклеарната енергија и природниот гас може да се сметаат за обновливи извори и како такви да се субвенционираат.

Макрон сака да изгради нови нуклеарни реактори во Франција, додека веќе постои план Германците да се затворат. Сепак, новиот договор за германска коалиција не го решава ова прашање, оставајќи простор за компромис, смета Париз.

„Добро е да се има француско-германска двојка која добро се сложува… но никогаш не е доволно“, вели Марион Гајард, експерт за француско-германски односи во Институтот за политички студии во Саинс-По во Париз.

Француските дипломати се оптимисти за тоа како би можел да изгледа односот со Германија под Шолц.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Велосипедстите кон Арсовска: Немојте вело патеките да ги доживувате само како километри на хартија, пратете некој да вози по нив

Следно

Деспотовски: Во Концепт 28 поставуваме прецизни и мерливи резултати по кои ќе се мери учинокот на претседателот на СДСМ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian