ФОТО СТОРИЈА | Јованче – најмладиот љубител и колекционер на цвеќиња: Цвеќињата се синоним за среќа!

1 min read

На наше задоволство и, секако, со дозвола од неговата мајка, Александра, денес разговараме со ученикот Јованче Трајков – страсен љубибител и колекционер на цвеќиња.

Да, добро прочитавте – Јованче е млад човек, а веќе искусен во негата на цвеќиња, зашто со нив се занимава од петгодишна возраст.

фото – приватна архива

– Цвеќињата ме прават многу среќен, за нив нема цена за која би можел да ги дадам или да ги продадам! – ни вели малиот господин.

Јованче е одговорен за дворот, верувале или не. Тоа го потврдува и неговата мајка, која му дава бескрајна поддршка.

– Ми помагаат и моите родители  за некои потешки работи околу дворот- искрен е Јованче и додава – се уште не е завршен со уредување нашиот двор, се уште се реновира и декорира, но се надевам дека до летотоќе биде уште поубав.

Дворот на Јованче е прилично голем, а се наоѓа во Свети Николе. Во дворот доминираат орхидеите, а Јованче меѓу цвеќињата е најмалку три до четири часа секојдневно.

– Орхидејата ми е омилено цвеќе, но и палмите со својот раскош…

Целиот текст и фотографиите проследете ги ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Додик: Излегуваме, БиХ не може да опстане

Следно

Анкета: Седумдесет и два отсто од Украинците ја сметаат Русија за агресор

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian