Дачиќ: Србија го поддржува Дејтонскиот договор

1 min read

Србија го поддржува Дејтонскиот договор и има интерес за зачувување на политичката стабилност и мир во регионот, изјави денеска претседателот на српскиот парламент Ивица Дачиќ по повод Специјалната седница на Народното собрание на Република Српска за враќање на надлежностите.

Одговарајќи на прашањата на новинарите во парламентот, Дачиќ рече дека Србија ја поддржува РС и Дејтонскиот договор, како и сите овластувања што РС ги има според тој договор, пишува српски Блиц.

Според него, Србија е против прекршување на Дејтонскиот договор и намалување на овластувањата.

– Ние сме против тоа да се прави насилно, а не можеме ништо против тоа ако се прави со одлуки на одделни српски претставници, затоа пораката за сите српски политичари е дека треба да бидат обединети во овие моменти и дека е многу важно да се зачувај го мирот, дека РС не прави ништо што би значело кршење на Дејтонскиот договор. Напротив, на сите треба да им биде јасно дека РС е жртва на кршење, односно одземање на овластувањата и прекршување на Дејтонскиот договор – рече Дачиќ.

Тој повтори дека Србија сака да ја зачува политичката стабилност и мирот во целиот регион.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Четири ракометарки на Камерун „исчезнаа“ за време на Мундијалот во Шпанија

Следно

ФОТО | Даниела Мартиновиќ ја покажа новата фризура: Изгледа како девојче!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian