Украина обвинува дека Русија продолжува да го зајакнува своето воено присуство и го прекршува примирјето во Донбас

1 min read

Вкупниот број на сили долж границата во окупираните Донбас и Крим е 115.000, вклучувајќи 93.000 припадници на копнените сили и 22.000 припадници на поморската и воздушната компонента.

Украински војници го бранат Донбас/ 2018 година/ Фото: EPA-EFE/MARKIIAN LYSEIKO

 

Од владата во Киев се додава дека Русија ги интензивира извидувачките активности во регионот на Црното Море, го нарушува меѓународниот транспорт во Црното Море и Азовското Море, го блокира преминот на бродовите низ Керчското Море и „спроведува сајбер напади, ги зголемува дезинформациите и сее паника. во општеството“.

Фото: EPA-EFE/DAVE MUSTAINE

„Русија јавно се заканува со употреба на сила и преземање хибридни мерки за дестабилизација на политичката и економската ситуација во Украина, а главната цел е да се убеди Украина да го реши вооружениот конфликт под условите на Москва и да ја наруши интеграцијата во ЕУ и НАТО“, се додава во соопштението.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Повеќе од 16 диви депонии расчистени во Гази Баба, почнати се капитални проекти, вели Стефковски

Следно

Сојот омикрон засега го нема во Македонија, но тропа на врата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian