Путин: Конфликтот во источна Украина е како геноцид

1 min read

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека конфликтот во источна Украина меѓу војската на Киев и проруските сепаратисти изгледа како геноцид, додека тензиите меѓу Москва и Западот се зголемуваат.

– Вие и јас знаеме што се случува во Донбас, истакна Путин за време на состанокот на Советот за човекови права на Кремљ, мислејќи на зоната на конфликт во источниот дел на земјата.

Тоа секако изгледа како геноцид, додаде тој.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Арсовска најави намалување на цената на паркингот во Скопје

Следно

Деспотовски: Ќе воведеме систем на одговорност за функционерите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian