Имате винтејџ парче мебел? Еве како совршено да го комбинирате во Вашиот модерен амбиент

6 mins read

Од посебна вредност со извонредна естетика – винтејџ парчињата мебел сè повеќе се здобиваат со актуелност и стануваат, или остануваат, дел од нашиот животен простор. Да се инкорпорираат во ентериер уреден со модерно чувство можеби претставува предизвик, но ќе го доведе Вашиот стил на врвно ниво.

Го знаете оној мирис што го чувствувате кога влегувате во продавница за антиквитети? Има вкус на луксуз и елеганција, миризливо дрво и пожолтена хартија. Секој што ќе влезе во таа атмосфера останува извесно време пред некој конкретен предмет кој освежува далечни спомени и слики кои одамна не ни биле во мислите.

Но има и такви написи во магазините  кои зборуваат за стари занаети и стари сцени од секојдневниот живот. Тие се оние кои зборуваат за тоа како живееле луѓето и што правеле многу одамна. Љубопитноста и носталгијата но и новите трендови не убедуваат во идејата да внесеме старински мебел во нашиот дом. Се вљубуваме во антиквитетен мебел до тој степен што го сакаме по секоја цена, не грижејќи се секогаш  дали добро се вклопува со остатокот од домот или не.

Секако, дел од винтејџот  често може да се покаже како предизвик за комбинирање, можеби поради бојата на дрвениот финиш, преголемите димензии или застарените форми. Можна е промена во корист на стилот на домот, но ризична и во многу случаи не се препорачува: таа може да ги изгуби своите најскапоцени и волшебни карактеристики.

Постои универзално и сигурно решение за опремување на винтејџ парчиња без комплицирање на средината, а тоа е: нивно комбинирање со црно-бело! Црно-бело, сенка и светлина, позитивно и негативно. Контраст помеѓу две бои кои зрачат со иновации.

Дизајнерите и архитектите од целиот свет отсекогаш ја избирале оваа комбинација, добивајќи двојна предност: околината се освежува и старините не се затскриени, туку се истакнуваат. Во исто време, ефектот на сол и бибер ја подобрува естетиката на просторот и тоа:

  • Визуелно олеснува: погледот не почива на ниту еден доминантен елемент, напротив, отсуството на боја му овозможува слободно да се движи во просторот, целосно доловувајќи ја архитектурата и декорацијата на домот.
  • Ова се преведува во ексклузивност: црно-белото е секогаш во мода бидејќи светло-темната игра е одлична и лесна за изведување. Многу е префинет и софистициран доколку е придружен со добар вкус и вистинско чувство за пропорција.

Усогласување на винтејџ  парче мебел со црно-бело: практични совети

Дали поседувате винтејџ маса? Комбинирајте бели столчиња и црни столчиња или изберете рамно ткаен килим со црно-бел дезен за да го ставите на подот од  трпезаријата.

Ако, пак, се работи за комода, е  или некој друг мебел од половина висина, опкружете го со црно-бела уметничка галерија. Насликајте го задниот ѕид во бело и изберете црни рамки за слики. Можете да прикажувате црно-бели отпечатоци, илустрации или фотографии.

Дали вашиот мебел е многу голем? Без разлика дали станува збор за единечен плакар, библиотека или онаа што зафаќа цел ѕид, можете да ја разубавите неговата величественост со покривање на внатрешноста на кабинетот со хартија или ткаенина што може да се вади, очигледно црно-бел дезен.

Ако сте доволно среќни да поседувате ретро тросед, можеби ќе сакате да размислите да го замените со црно-бела ткаенина. Или украсете го со перница од “сол и бибер“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by allstuffbella (@allstuffbella)

Исто така, за ретро кревет изберете црно-бела постелнина и пред се истакнете ја главата  на креветот со додавање мешавина од монохроматски украсни перници (наизменично бело и црно перниче) и црно-бел дезен.

Дали сакате да размислувате на големо? Обојте ги ѕидовите во црно и контрастирајте ги со бели врати и рамки, одлучете се за кариран или мозаик под или направете ги ѕидовите на вашиот дом еклектични со црно-бели тапети (но никогаш сите заедно!). Вашиот скапоцен мебел и вашиот дом ќе ви бидат благодарни!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 66 Elements (@66elements)

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЕУ до Албанија: Изведете ги пред лицето на правдата сите корумпирани

Следно

Скопјанец агресивно се однесувал кон полицајци

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian