Готвиме со Филипинката Кристи: Новогодишен рецепт што носи среќа и долг живот!

1 min read

Панцит или тестенини е едно од филипинските национални јадења што не смее да изостане на ниту една забава или роденден. Обично се состои од долги, тенки нудли кои се подготвуваат во тава со месо и разни зеленчуци. На прв поглед, малку ве потсетува на шпанска паеља, а понекогаш се служи и со густи јуфки.

Овој специјален рецепт за панцити секогаш се подготвува за родендени и прослави како и за Нова година. Подгответе го и вие, затоа што се верува дека со должината на нудлите поскаувате долг живот и среќа на вашите најмили и гости.

Фото:  Приватна архива

Потребни состојки:

 • Половина зелка (исецкана)
 • 2 моркови сецкани
 • брокула
 • пиперка
 • масло за готвење
 • сецкан лук (количината по желба)
 • еден исецкан кромид
 • половина пакување нудли
 • бибер и сол
 • 150 гр пилешки гради
 • шкампи
 • за крај соја сос 
  Фото: Приватна архива
фото-приватна архива

Начин на подготовка:

Во подлабок сад за готвење сварете ги нудлите. Исцедете ги од водата. Во длабока тава за пржење ставете масло за готвење. Започнете со пржење на кромидот и лукот…

Целиот текст и фотографиите проследете ги ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ескобар посетата на Тирана ја заврши со средбата со премиерот Рама

Следно

Кучињата разбираат над 200 човечки зборови и фрази

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian