ВИДЕО: Зенит во 94 минута го шокира Челси и го искачи Јувентус на чело на табелата

1 min read

Фудбалерите на Јувентус завршија како први во групата Х во Лигата на шампионите и тоа благодарение на екипата на Зенит која во судиското продолжение постигна гол за реми против Челси.

Актуелниот европски шампион на крајот заврши како втор, додека Зенит е трет и ќе ги продолжи настапите во Лигата на Европа, а Малме како четврти ги заврши настапите.

Јувентус со голот на Моизе Кин во 18 минута го совлада Малме, но далеку поголеми возбудувања имаше на натпреварот во Санкт Петербург кој заврши 3:3.

Натпреварот започна одлично за Челси, Тимо Вернер го отвори резултатот уште во втората минута и тоа беше најбрзиот гол за Челси во Лигата на шампионите.

Но, до крајот на првиот дел, Зенит успеа да направи преврт. Прво во 38 минута Клаудињо израмни на 1:1, а три минути подоцна погоди и Сердер Азмун.

Во второто полувреме, Челси со сите сили тргна кон голот на Зенит и таквата игра вроди со плид во 62 минута кога погоди Ромелу Лукаку по асистенцијата на Вернер.

На пет минути до крајот, Челси благодарение на вториот гол на Вернер прави пресврт, но во судиското продолжение, поточно во 94 минута, Магомед Оздоев со одличен шут од работ на шеснаесетникот ги шокира „сините“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Беса транс“: Не организираме тури, туку им помагаме на надлежните во истрагата

Следно

ФОТО | Зрнце по зрнце до совршенство: Софија Лепојевиќ создава ремек дела со монистра

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian