ВИДЕО: Вучиќ ја „замоли“ Владата да не го носи законот за експопријација, повика на јавна расправа

3 mins read

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во вонредно обраќање до српската јавност од Палатата Србија рече дека „ја замолил“ Владата да не ги носи предложените измени на Законот за експропријација, кои предизвикаа масовни протести во земјата во изминатите недели.

Српската влада на вечерашната седница донесе одлука за повлекување на Законот за експропријација од собраниска процедура, која во Собранието на Србија беше вратена на нова одлука од претседателот на Републиката Александар Вучиќ. Владата ќе анализира дали се неопходни измени на Законот за експропријација и доколку се утврди дека треба да се менува законот, тоа ќе го направи со широка јавна расправа во која ќе бидат вклучени стручната јавност, професионалните здруженија, претставниците на бизнисот и граѓанските општеството.

„Конкретно претходните две години и претходните седум се години во кои можеме да се гордееме со брзиот развој на државата. Кумулативно ќе имаме највисока стапка на раст во Европа. Очекуваме четири кластери да се отворат на 14 декември. Растеа платите и пензиите, но требаше да инвестираме во инфраструктурата“, рече Вучиќ и на мапата покажа како изгледаат новоизградените патишта, како и железничката инфраструктура во Србија, наведувајќи дека тоа е причината поради која е предложен Законот за експропријација. .

Зборувајќи за Законот за експропријација, Вучиќ рече дека веќе го вратил Законот за води, но и за полицијата.

„Владата донесе закон во кој една работа ми беше проблематична од почетокот, а тоа се роковите што беа дадени, како и роковите за жалби, односно пет плус три дена. Исто така, што не е противуставно, Законот не помина на јавна расправа. Тој не е донесен на итна постапка. Во тоа не се нарушува Уставот. Јавна дебата со чудно објаснување немаше. Објаснувањето беше „kovid is“. „Немојте“, рече претседателот и додаде дека се консултирал со правни експерти.

„Уште една работа не е добра. Ја видов манијата на некои министри да се мешаат каде што не треба. Донесов одлука и ја потпишав да ја вратам во Народното собрание на повторно разгледување на Законот за експропријација,“ додаде тој.

Претседателот истакна дека Националното собрание „не треба да се гази“. Тој рече дека неговиот предлог до Владата на Република Србија е да побараат од сите здруженија, од сите компании кои мора да работат во комуникациите, гасната инфраструктура, „за да се постигне широк консензус“, бидејќи додека тоа не се случи, рече тој, Законот на Експропријација нема да се донесе.

„Значи, мора да биде најшироката јавна дебата, која може да трае шест месеци, за да се постигне широк консензус, без тоа нема да имаме нов закон“, нагласи Вучиќ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Конте потврди дека короната направи хаос во Тотенхем

Следно

Жељко Самарџиќ првпат проговори за болеста: Се справувам со тоа како знам и умеам

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian