ВИДЕО: Швајцарија одобри капсула за евтаназија – убива брзо и безболно

1 min read

Евтаназијата или потпомогнато самоубиство е легално под одредени строги услови во Швајцарија, а компанија од земјата вчера ѝ беше одобрена специјална капсула, наречена „Сарко“ (скратено од саркофаг), која ги поминала правните проверки, јавуваат медиумите. Сепак, најавата за промоцијата на капсулата наиде и на бројни критики во земјата.

Футуристичката капсула, која им овозможува на оние во неа да си ги одземат животите „брзо и безболно“, ги поминала правните тестови во Швајцарија, тврдат нејзините креатори. „Сарко“ може да се ракува и одвнатре, дури и само со трепкање, доколку лицето е неподвижно.

Процесот на умирање во машината „Сарко“ трае помалку од една минута, а смртта настанува преку хипоксија и хипокапнија, откако комората ќе се „поплави“ со азот, односно ќе го намали нивото на кислород под критичното ниво. Идејата е да се овозможи безболно потпомогнато самоубиство.

Услугите на швајцарските организации за евтаназија „Дигнитас“ и „Егзит“ минатата година ги искористиле околу 1.300 луѓе. Двете компании користат течен барбитурат, кој за неколку минути предизвикува длабока кома, по што следи смрт.

Капсулата „Сарко“ е дизајнирана така што може да се однесе на локација по избор на корисникот, како што е идилично опкружување на отворено, а потоа биоразградливата капсула може да се одвои од основата и да се користи како ковчег. Др. Филип Ничке, познат по прекарот „Д-р Смрт“, се соочи со критики од противниците на евтаназијата, делумно поради методот што го користеа.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО+ФОТО | Тајните на „Плејбој“: Поранешна зајчица вели дека им биле давани седативи за „забава“

Следно

„Беса транс“: Не организираме тури, туку им помагаме на надлежните во истрагата

Latest from Blog

Челси го купува Кунде

Дефанзивецот на Севиља, Жил Кунде ќе биде првото заилување на Челси откако ќе биде официјализирана продажбата

MacedonianEnglishAlbanian