Трагедија во Индија: Се урна хеликоптерот со шефот на воените сили

1 min read

Хеликоптер во кој бил и шефот на индиските воени сили, генералот Бипин Рават, се урнал во јужниот дел на земјата кај местото Кунур, при што загинале четири лица.

Официјални лица до пладнето не можеа да ја кажат судбината на генералот Рават, кој со хеликоптерот патувал од базата во Сулур до Велингтон во сојузната држава Тамил Наду за да одржи предавање пред питомци. Рават во 2019 година беше назначен за шеф на воените сили, на нова позиција што ја интегрира командата врз трите воени рода – Армијата, Морнарицата и Воздухопловството.

Причината за уривањето не е позната. Местото Кунур е на патеката на летот, а хеликоптерот бил од типот „ми-17в5“ од руско производство, какви што вообичаено користат високи офицери и владини функционери.

– Тоа е сигурен и проверен хеликоптер, со кој самиот сум патувал во лоши услови – изјави поранешниот шеф на Армијата, Џ.Џ. Синг.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бикот е верен „до коска“, Јарецот е амбициозен, Водолијата објективна: 7 најдобри работи кај секој хороскопски знак!

Следно

Далиќ останува селектор на Хрватска до 2024 година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian